Autor Wiadomość
maniek
PostWysłany: Nie 16:35, 18 Cze 2006    Temat postu:

PRZEPIS NA PIWO DOMOWE

Niemieckie prawo czystości piwa "Reinheitsgebot" z 1516 roku mówi, że piwo powinno zawierać tylko naturalne składniki takie jak: woda źródlana, słód jęczmienny, chmiel i drożdże piwne. My troszkę odstąpiliśmy od tej zasady, ponieważ nasze piwo musi być warzone w warunkach domowych.

SKŁADNIKI:

* Jęczmień 2 kg
* Cukier 0,5 kg
* Chmiel 20 dag
* Drożdże piwne 5 dag
* Woda 12 litrów

PRZEPIS:

Jęczmień zamoczyć na kilka godzin w ciepłej wodzie do napęcznienia. Odlać i pozostawić w kamiennym garnku lub innym nie obitym emaliowanym naczyniu, przykrywając go kocem i ustawiając w ciepłym miejscu na około 14 dni aż do momentu, kiedy zacznie kiełkować. Kiełkujące ziarno wsypać do garnka, zalewając 8 litrami ciepłej wody i cukru, po czym zagotować. Chmiel włożyć do emaliowanego garnka, zalać resztą wody i gotować również około 3 godziny. Wywary odcedzić, połączyć razem, dodać syrop, wymieszać i przestudzić do temperatury 30 stopni C. Dodać drożdże rozpuszczone w niewielkiej ilości letniej wody, ponownie wymieszać. Naczynie przykryć czystą ściereczką i obwiązać sznurkiem lub gazą, pozostawiając na ok. 24 h. Po upływie tego czasu odcedzić na sicie wyłożonym gazą, wlać do czystych butelek, pozostawiając wolną przestrzeń w szyjce, szczelnie zamknąć i pozostawić na tydzień w chłodnym ciemnym miejscu. Jeśli ktoś lubi gorzkie piwa, a nienawidzi słodkich piw, tak jak ja, może zmniejszyć ilość cukru.
maniek
PostWysłany: Nie 16:34, 18 Cze 2006    Temat postu:

Wino z rabarbaru. Drukuj E-mail

Skład:
5 kg rabarbaru
6 litrów wody
2 kg cukru
drożdże burgund lub madera

Rabarbar kroimy na kilkucentymetrowe kawałki, wrzucamy do dużego garnka i zalewamy 6 litrami wody. Podgrzewamy (ale nie dopuszczamy do zagotowania) przez pół godziny. Przez cały czas mieszamy. Po ostygnięciu wyciskamy moszcz i odstawiamy pod gazą na kilka godzin. Moszcz zlewamy znad osadu do balonu, dodajemy pożywkę oraz matkę drożdżową i zatykamy szyjkę korkiem z rurką fermentacyjną. Po ustaniu burzliwej fermentacji zlewamy wino znad osadu i zostawiamy do cichej fermentacji w chłodnym miejscu.
maniek
PostWysłany: Nie 16:32, 18 Cze 2006    Temat postu:

Wino z jabłek i gruszek. Drukuj E-mail


Starannie myjemy owoce, rozdrabniamy razem ze skórką, wsypujemy do naczynia, zalewamy 1 litrem gorącej wody, studzimy mieszając i zostawiamy na dobę pod przykryciem. Następnie wytłaczamy moszcz, wlewamy do balonu , dodajemy matkę drożdżową , rozpuszczony w wodzie cukier, pożywkę i kwasek cytrynowy. Balon zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Pozostały cukier dzielimy na dwie porcje i dodajemy w trakcie fermentacji po 6 i po 10 dniach. Po około dwóch miesiącach , kiedy fermentacja się zakończy , zlewamy wino znad osadu i zostawiamy do cichej fermentacji. Po 6 miesiącach leżakowania wino nadaje się do spożycia.


Składniki:
6 kg gruszek
5 kg jabłek (najlepiej antonówek)
4 litry wody
2,5 kg cukru
5 gram kwasku cytrynowego
drożdże malaga lub tokaj
maniek
PostWysłany: Nie 16:31, 18 Cze 2006    Temat postu:

Wino Musujące - SZAMPAN



Wykonuje się ten napój z dowolnych dojrzałych owoców.

~ Wziąć szklaną butlę, nalać do niej 81 czystej niegotowanej wody, nasypać 2,5 kg cukru i dokładnie wymieszać, żeby cukier w pełni się rozpuścił. Potem nasypać do butli 2,5 kg świeżych i dojrzałych owoców, wlać 1 l wódki i kilkakrotnie wstrząsnąć butlą. Szyjkę naczynia owinąć grubym płótnem i butlę postawić w słonecznym miejscu na około 12 dni. Cały ten czas wstrząsać pojemnik.

W drugim tygodniu owoce zaczynają po trochu wznosić się do góry lub opadać. Świadczy to o zakończeniu pierwszego etapu produkcji. Należy wtedy przefiltrować płyn przez grube płótno albo inną podobną tkaninę. Przelać ciecz do innej butli i pozostawić w ciemnym i chłodnym miejscu na 3 dni. Kiedy ciecz po trzech dobach się ustoi, jeszcze raz przecedzić przez ścisłą tkaninę i rozlać do butelek. Koniecznie musza to być butelki do szampana (!).

Płyn wlewać do początku szyjki albo nawet dwa palce niżej. Korki przed włożeniem wyparzyć we wrzątku, a potem wbijać do butelek drewnianym młotkiem. Następnie owinąć cienkim drutem tak, jak korkuje się szampany. Zanurzyć szyjki butelek w piasku, przechowywać najlepiej w piwnicy albo, chociaż w ciemnym, zimnym miejscu. Pozostawić je na półtora-dwa miesiące. Przechowywać nie dłużej niż półtora roku, bo inaczej może skwaśnieć i wtedy smakuje niefajnie.
maniek
PostWysłany: Nie 16:30, 18 Cze 2006    Temat postu:

Wino z ryżu

Kilogram ryżu wsypać do butli i zalać 8 litrami wody przegotowanej z 2.5 kg cukru (ostudzonej), dodając 120 g rodzynek i 7 dag drożdży.

Butlę zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i postawić w ciepłym pomieszczeniu na 15 dni.

Następnie zlać ostrożnie wino, zrobić karmel z 80 dag cukru (nie przypalić) i dodać do wina, aby nabrało barwy.

Zostawić do sklarowania.

Rozlać do butelek.

Wino z ryżu jest smaczniejsze i mocniejsze od owocowego!!!
maniek
PostWysłany: Nie 16:28, 18 Cze 2006    Temat postu: przepisy na napoje procentowe

Wino z aronii

Do butli wrzucić jedną trzecią lub połowę objętości owoce aronii, Na jeden litr wody trzeba dodać około 25 dag cukru (najlepiej cukier dodawać w dwóch ratach). Owoce zalewa się wodą przegotowaną z cukrem - ostudzoną. Dodać rozpuszczone wg. przepisu drożdże winne lub przygotowaną matkę drożdżową. Zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Po 3 - 4 miesiącach fermentacji przelać wino do innej butli, aby się ustało. Po następnych 3 - 4 miesiącach można młode wino z aronii (czerwone) ściągać znad osadu do butelek.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group